sztucer Steyr Mannlicher Shoenauer kal.7x64

broń używana

PROMOCJA do 15-06-2024

Broń sprzedawana w siedzibie firmy wyłącznie na podstawie dokumentu uprawniającego do zakupu.

  • 5 900,00 zł 5 200,00 zł
  • szt

Stan zapasów jest aktualizowany po uzupełnieniu. Produkty mogą zostać wyprzedane lub uzupełnione o każdej porze dnia. W przypadku tego artykułu zalecamy skontaktowanie się ze sklepem przed wizytą w celu zweryfikowania dostępności.

 

  Karabin Mannlicher-Shoenauer wz. 1903 zaprojektowali Otto Schönauer oraz Ferdinand Mannlicher z austro-węgierskich zakładów Österreichische Waffenfabriks-Gesellschaft (OEWG) w Steyr.

 W latach 1906-1907 wyprodukowano 130 000 egzemplarzy. W 1914 roku zamówiono dodatkowe 50 000 egzemplarzy wersji lekko zmodyfikowanej względem wcześniejszego modelu. Wybuch I Wojny Światowej wstrzymał dostawy do Grecji i trafiły one do jednostek austrowęgierskich – po zakończeniu wojny Grecja skupowała wszystkie dostępne na rynku egzemplarze. W 1927 roku włoskie zakłady Società Italiana Ernesto Breda per Costruzioni Meccaniche fabryka w Brescia wyprodukowały 100 000 egzemplarzy. W 1930 roku w austriackich zakładach w Steyr zakupiono 20 000 egzemplarzy, a w 1939 roku ostatnią partię 15 000 egzemplarzy.

 Nowinką techniczną, jaka została zastosowana w broni był magazynek bębnowy, w którym sprężyna donośnika obracała go, zamiast jak w standardowych broniach – wypychała naboje karabinowe ku górze. Magazynek tego typu był napisany z łódki amunicyjnej, był niezawodny i stosunkowo bardzo kompaktowy, jednak nie zyskał on szczególnego uznania w innych państwach. Było to spowodowane najczęściej jednak jego relatywnie wysoką ceną, w porównaniu tutaj z magazynkami klasycznej konstrukcji i nieco utrudnionym systemie rozładowania już załadowanych naboi karabinowych. Trzeba było w tym celu otworzyć zamek i wcisnąć przycisk chowający rozdzielacz, analogiczny, jak zastosowany w pistoletach Steyra, po czym sprężyna powoli wypychała znajdujące się wewnątrz naboje.

 Broń powtarzalna zaopatrzona jest w zamek czterotaktowy, ślizgowo-obrotowy. Lufa gwintowana o 4 prawoskrętnych bruzdach. Łoże i kolba drewniane.

  Sztucer zaadoptowany do celów łowieckich. Osadzona luneta to Carl Zeiss Jena 4x32

Broń w bardzo dobrym stanie.